• slide1
  • slide2
  • slide3
  • slide4

www picto press

www picto press

www picto gallery

A A A

Mamy to!

Metalowe serce na plastikowe nakrętki "zabije" także

przed Gminnym Centrum Kultury i Biblioteką w Parchowie!

 

sercekorki s

 

Właśnie odebraliśmy przesyłkę, której nadanie na ulicę Kartuską 5 zawdzięczamy pracownikom Urzędu Gminy w Parchowie, a w szczególności Panu Tomaszowi Golba. Dziękujemy za wsparcie przy realizacji tego projektu!

Serce, zostanie zamontowane przed naszym obiektem jak tylko warunki atmosferyczne na to pozwolą. Póki co zachęcamy do wrzucania nakrętek przy okazji odwiedzin.

 

DLACZEGO TEN PLASTIK Z NAKRĘTEK JEST WARTOŚCIOWY?


Nakrętki to tworzywo sztuczne nazywany czysty polimer (polietylen), ale jest to tworzywo innego rodzaju niż też plastikowa butelka, którą domyka nakrętka. Jego recykling jest znacznie łatwiejszy niż recykling butelek. Wysoki ciężar właściwy tego surowca sprawia, że możliwe jest zastosowanie go w przeróżnych przemysłach. Charakteryzuje się znakomitymi właściwościami, niewielką ścieralnością, dużą odpornością na uszkodzenia. I przede wszystkim można go przetwarzać na nowe rzeczy, więc ma wiele żyć!

 

KTÓRE NAKRĘTKI SĄ WARTOŚCIOWE?


Nakrętki z butelek po napojach, opakowań kosmetyków i chemii gospodarczej, pasty do zębów, słoików (np. po kawie rozpuszczalnej), ze słoiczków i buteleczek po lekach i suplementach diety, zatrzaski i obręcze z soków czy mleka, to ten wartościowy, twardy plastik. Oznacza się go skrótem HDPE – to skrót od angielskich słów High Density PE, czyli polietylen dużej gęstości.

 

JAKIE SĄ ZASADY ZBIERANIA NAKRĘTEK HDPE?


Zbierając nakrętki, należy oczyścić je z naklejek, etykiet, cen. To ułatwi i skróci proces ich przeróbki.


JAK SIĘ PRZERABIA NAKRĘTKI?


Ten twardy plastik z korków od butelek, czyli czysty polietylen, po zmieleniu przerabia się na granulat. Następnie magnes wyłapuje metale, inne niepożądane dodatki wytrącają się w wodzie podczas procesu mycia i suszenia. Potem to zmielone tworzywo jest przetapiane na tzw. regranulat, do którego dodaje się różne barwniki. Takie stopione tworzywo zastyga w formach, a z form wychodzą prawie gotowe wiaderka, doniczki, pudełka, kolejne nakrętki, plastikowe opakowania, a nawet obudowy komputerów!

 

INNE KORZYŚCI ZE ZBIERANIA NAKRĘTEK


Butelkę czy inne opakowanie bez zakrętki łatwo jest zgnieść, co zmniejsza objętość odpadów. Opakowanie z nakrętką, niezgniecione, zajmuje bardzo dużo miejsca w drodze do miejsca recyklingu. Butelki bez nakrętek zaś mogą zostać bez problemu sprasowane w sortowniach. Zbieranie nakrętek skłania ludzi do zaangażowania się w inicjatywę społeczną. Dzieci w szkołach uczą się nie tylko tego, że śmieci warto segregować, ale mają satysfakcję, że mogą pomóc innym ludziom.
Skoro wciąż używamy plastiku, to nie marnujmy go. Plastik jest szkodliwy dla środowiska, bo się nie rozkłada, więc trzeba go zbierać, segregować i używać do recyklingu. Nakrętki zbierajmy osobno. Pomożemy w lepszym recyklingu tego odpadu, a jednocześnie dołożymy się do potrzebnego komuś sprzętu.

Źródło: ekopaka.org

News